Skip to content ↓

Prezentacja postępów

Wyniki

Przeprowadzono badania nad mechanizmami rządzącymi krystalizacją soli podczas zatłaczania CO2. Skupiliśmy się na zasięgu, rozmieszczeniu i wzorze wytrącania kryształów soli z naciskiem na fizykę i dynamikę tego zjawiska. W ostatnim okresie podjęte prace koncentrowały się na: 

a) zarodkowaniu i wzroście izolowanych dużych monokryształów i agregatów o rozmiarach submikrometrowych; b) samowzmacniającym się zarodkowaniu i wzroście; 

b) długości (odległości), prędkości i objętości solanki transportowanej przez zasysanie kapilarne i kapilarny przepływ wsteczny; 

c) ciągłość filmu wodnego i mechanizmy jego transportu; 

d) rodzaj rozpuszczonej soli, stężenie, zanieczyszczenia i poziom przesycenia; 

e) warunki ciśnienia i temperatury w szerokim zakresie i dla różnych stanów fazowych; 

f) natężenie przepływu wtrysku CO2 i pojęcie prędkości krytycznej; 

g) wpływ sił kapilarnych w porównaniu z siłami lepkości; 

h) lokalizacja opadów, czas i kierunek wzrostu w pozycjach wlot-wylot-zbiornik; 

i) mechanizmy zatykania i powinowactwo do wzajemnego połączenia. 

Stawiamy hipotezę, że wytrącanie soli jest dynamicznym procesem, który może poważnie wpłynąć na przepuszczalność jedno- i dwufazową w obszarze przyodwiertowym. W szczególności te kryształy, które wytrącają się w fazie CO2, są znacznie bardziej krytyczne niż to, co wcześniej zakładano dla lokalnej przepuszczalności z powodu resztkowego nasycenia solanką w ośrodku porowatym. Dlatego naszym zdaniem jest ograniczanie zjawiska wytrącania do miejsc składowania o wysokim zasoleniu.

(a) Dwufazowy przepływ CO2/woda w kanale 50 µm, (b) dwufazowy przepływ pierścieniowy pod ciśnieniem 0,5 MPa. (c-d) Widma Ramana odpowiednio dla CO2 i wody w przepływie dwufazowym w kanale 50 µm.
Spektrometr Ramana używany do pomiarów widm
Wytrącona sól na wlocie do kanału. Głównym problemem podczas eksperymentu jest całkowite zablokowanie przepływu po czasie
Przepływ CO2 poniżej 30 bar na wlocie i ciśnienie otoczenia na wylocie, nie utrzymywano kontroli przepływu. Regularna struktura mikrofluidika. Widoczne jest wytrącanie się soli. Część wytrąca się natychmiast po przepływie tłokowym.
Przepływ CO2 poniżej 30 bar na wlocie i ciśnienie otoczenia na wylocie, nie utrzymywano kontroli przepływu. Struktura porowata. Widoczne jest wytrącanie się soli. Część wytrąca się natychmiast po przepływie tłokowym.

Stopka